Čo by nám (ne)mali dávať bojové umenia

Nech už je náš vstup do sveta bojových umení akýkoľvek, nemali by sme zabudnúť na základnú otázku prečo sme sa tak rozhodli. Niektorých ľudí priláka prirodzená zvedavosť, praktickosť, využiteľnosť, no a iných privedie na túto cestu zlá skúsenosť z minulosti. Každý z nás má iný dôvod a každý vyhľadáva iné tréningové metódy či praktiky. Žiaľ, čoho som svedkom v tejto dobe je, že stúpajúci trend je vyzerať dobre, zapadnúť s názorom vo svojom okruhu ľudí, získať si hŕstku obdivovateľov a ísť ďalej (držať hubu a krok). Pokiaľ si to človek neuvedomí včas, po rokoch trénovania v tomto móde sa človek stáva moderným otrokom. Zúčastňuje sa seminárov a zhromažďuje (bez)cenné diplomy, ktoré neúmerným rastom pribúdajú na jeho stene, ktoré (ne)majú hodnotu. Tento typ človeka si už dávno prestal klásť otázky (alebo sa ich nikdy ani nepýtal ) a čo je najhoršie, zabudol na prvú základnú otázku (prečo sa začal venovať bojovým umeniam?).

Z nadobudnutých skúseností viem, že spôsob vystupovania, ktorý vyzerá dobre, často nebýva praktický. Zaujímavé je, že je obdivovaný veľkou skupinou publika, ktorú tvoria laici. Pre niektorých z nich je toto vstupom a hlavným motívom pre cvičenie bojových umení. Čo si ale začiatočníci neuvedomujú je, že bojové umenia by mali ostať hlavne praktické bez ohľadu na krásne prevedenie. Z minulosti by sa nezachovali techniky, ktoré by neboli praktické, pretože v tom období to bol hlavný rozdiel medzi životom a smrťou. Dnes môže byť každý začiatočník inovátorom a expertom zároveň, nakoľko nie je možné jeho zručnosti overiť vo vojne, dueli či inom boji. Inovácia v bojových umeniach je vždy viac než vítaná. Najväčším inovátorom bol Bruce Lee, ale len hŕstka ľudí sa dokázala dotiahnuť na jeho úroveň.

Čas je naším najväčším nepriateľom a pokiaľ ho budeme tráviť cvičením nepraktických drilov, ktoré nikdy nemusia v realite nastať, určujeme si tým naše uplatnenie. Väčšina takýchto ľudí bude mať úzke uplatnenie a to výhradne iba na svojich tréningoch. Tu bude fungovať všetko. Vonku to už však nebude pravda. Čo môže byť ešte horšie než toto? Vedomé šírenie techník a drilov, ktoré nikdy nikto neaplikuje a ani len nevyskúša v sparingu. Toto považujem za jeden veľký podvod páchaný na laikoch. Dostali sme sa do bodu, kedy artistická stránka má viac pozornosti než aplikácia. Videá sú tvorené čisto za účelom zbierania "lajkov" a pravá podstata bojových umení ostáva naďalej skrytá. Dovolím si tvrdiť, že jedného dňa zmizne úplne, pokiaľ si ľudia zvolia umenie pred bojom. Prečo? Lebo je to ľahšie a človek je lenivý tvor.

Aké vlastnosti by mal mať inštruktor:

 • Vedomosti a skúsenosti

  Mal by vedieť, čo je vhodné iba na tréning a čo je možné použiť vonku bez ohľadu na typ oponenta či prostredia.

 • Schopnosť priznať si chyby

  Pri výuke sa stáva, že neraz inštruktor niečo vysvetľuje a sám to vzápätí nedodržiava. Je absolútne v poriadku nechať sa opraviť a priznať si chybu. Pokiaľ je ego v hre, inštruktor sa nikdy nemýli a má vždy pravdu.

 • Zodpovednosť za svoju výuku

  Ak by mal žiak použiť niečo z tréningu vonku, malo by mu to pomôcť zvládnuť situáciu a zachrániť život sebe či svojim blízkym a nie ho naopak stratiť, nebodaj utŕžiť ujmu na zdraví. Pokiaľ sa niekomu niečo prihodí a súvisí to s nedbalou výukou príp. zlým výkladom, inštruktor by mal prijať zodpovednosť za svoju výučbu.

 • Nemať problém zodpovedať každú otázku

  Pokiaľ sa inštruktor snaží obísť otázku či vedome klame, ohrozuje tak zdravie žiaka v budúcnosti pri náhodnom strete. Pokiaľ inštruktor nevie odpovedať na otázku, zrejme úprimne netuší odpoveď. Tento fakt by nemal byť problém si priznať. Nikto nevie všetko. Ľudia (inštruktori) veľmi neradi ostávajú nepotrební. Preto ak si zodpoviete sami otázku, niektorí z nich sú ochotní zájsť tak ďaleko, že si radšej niečo vymyslia a nemyslia na dôsledky.

 • Nebáť sa výzvy či sparingu

  Tu je často možné sa stretnúť s ľuďmi, ktorí zastávajú svoju funkciu na piedestáli a nerobia sparing ani iné výzvy, nakoľko si nechcú ohroziť svoju reputáciu. Tento stav je často spojený s neistotou a egom inštruktora. Robia iba stále tie isté veci ako roboti v komfortnej zóne. V prípade, že niekto spochybňuje výuku a metodiku, nebodaj pochybuje o aplikácii techník, inštruktor by mal akceptovať túto výzvu ( a pokiaľ sa nebojí ), ukázať v praxi ako to vyzerá v plnej rýchlosti a sile. Treba však zohľadniť a dodržať vopred dohodnuté pravidlá bez špinavých trikov, pretože sme na tréningu a nie vonku.

Tých vlastností, čo by mal inštruktor mať je ďaleko viac, ale toto sú kľúčové. Pokiaľ niečo z tohto chýba u vášho inštruktora, skúste sa začať pýtať správne otázky. Odpovede prídu sami. Každý má totiž takého učiteľa akého si zaslúži.

Čo by nemalo chýbať v bojových umeniach:

 • Praktickosť

  Čím jednoduchšie základné pohyby či údery sú v systéme obsiahnuté, tým lepšie. Vonku moc nie je času používať dlhé a umelo vytvorené kombinácie.

 • Rýchlosť

  Pokiaľ naše prevedenie techniky nebude dostatočne rýchle, nie je šanca eliminovať hrozbu. Rýchlosť sama o sebe však nie je všetko.

 • Efektivita

  Pokiaľ skĺbime praktické s rýchlosťou a ukončíme boj čím skôr, zaoberáme sa efektivitou. Čím viac sa boj naťahuje, tým je efektivita horšia.

 • Techniky

  Široká škála techník nám dáva väčšie možnosti. Počas boja je možné vidieť malé útržky, frakcie techník, ktoré sme už robili na tréningu. Pokiaľ sa naše reflexy aktivujú včas, vzniká tu šanca na aplikáciu týchto techník.

 • Aplikácia

  Bez sparingu neexistuje dôkaz o tom, že dané techniky fungujú. Každý, kto si chce byť vedomý toho, čo funguje a čo nie, mal by si vyskúšať sparing. Na základe bolesti a reakcie je možné pochopiť ďalšie súvislosti s ktorými je boj spätý.

 • Zdravý úsudok

  Je jasné, že ak bojujeme proti niekomu kto má nôž a my nie, neoplatí sa riskovať. Pokiaľ máme na výber, musíme bez ohľadu emócií a citového rozpoloženia zvoliť najlepšiu možnosť. V tomto prípade by to bol útek.

 • Načasovanie

  Ak sa ľubovoľné prevedenie aplikácie uskutoční príliš skoro alebo neskoro, neveští to nič dobré. Pokiaľ vyššie spomenuté vlastnosti skĺbime v správny časový moment, je veľká šanca, že prežijeme.

Je jasné, že nie všetky bojové umenia sú zlé. Práve naopak, nie všetky bojové umenia nám sedia. To isté platí aj o ľuďoch. Máme expertov aj laikov. Ľudí, ktorí nám sedia a nesedia. Nie všetci sú zlí vo svojom remesle, ale tiež nie všetci sú dobrí. Bez chýbajúcich skúseností je veľmi ťažké si vybrať a posúdiť kvality inštruktora. Prv než začneme niekoho súdiť, je dobré si dotyčný štýl vyskúšať na vlastnej koži. Ukáže nám to iba to, či nám systém a výuka sedí. Na základe tohto sa vieme rozhodnúť či budeme pokračovať ďalej alebo pôjdeme inou cestou. Po rokoch aj tak zistíme, že súdiť sa neoplatí. Človek nemá byť pre ani proti. Mal by iba pozorovať okolie a podľa určitých príznakov sa rozhodnúť či zotrvá na danej ceste alebo pôjde inde.

Momentálny trend je zameraný na "vyzerať dobre". Cieľom je pripútať si ľudí na čo najdlhší čas k sebe. Pridaná hodnota je v tomto prípade byť štýlový a ísť s davom ďalej bez zbytočných otázok. Byť štýlový neznamená však byť praktický. Smutným faktom zostáva, že ľudia na vrchole celého systému o tom vedia. Táto skutočnosť ničí vzťahy medzi nádejnými ľudmi v skupine, ktorí mali potenciál dotiahnuť to ďalej. Celá dôvera v bojové umenia je prakticky pošramotená. A kvôli čomu? Kvôli tomu, len aby niekto ostal na svojom mieste a udržal si svoju nedotknuteľnú pozíciu. Pozitívne na tomto celom je, že existuje niekoľko výnimiek, ktoré prekukli tento prehnitý systém a neboja sa vybočiť mimo zaužívaných koľají a ísť proti prúdu či skúšať nové veci. Čo je podstatné, neboja sa pomenovať problém(y) a povedať veci tak ako sú.

Faktom je, že biznis si našiel cestu do sveta bojových umení a je iba na vás, čo budete podporovať. Je jasné, že začiatočníci si nemajú šancu všimnúť tieto príznaky, pretože sú príliš horliví učiť sa niečo nové. Po určitom období však môžu precitnúť a zistiť, že sú súčasťou väčšieho "mlynčeka na mäso". Tu sa ukáže pravá povaha jednotlivca. Tu sa uvidí, kto bude ignorovať tento fakt a kto vystúpi z tohto "stroja" von. Ambiciózni jedinci, šarlatáni a výnimky tu vždy boli a aj budú. Dôležité je vedieť, kedy treba odísť a ísť svojou vlastnou cestou. Hľadajte preto výnimky a možno pri troche šťastia nájdete to, čo vám prirodzene sedí a bude aj efektívne v reálnom svete.

We use cookies to personalize content and to analyze our traffic. Please decide if you are willing to accept cookies from our website.