Sebaobrana resp. ako sa správne brániť.

Čo je to sebaobrana?

V prvom rade, čo sa mi veľmi nepáči, je používanie a význam slova sebaobrana. Ľudia, ktorí sa dostanú do nevhodnej situácie, sa chcú ubrániť. Je to pochopiteľné. Na druhú stranu iba samotná obrana k odrazeniu útoku vôbec nemusí stačiť. Pokiaľ by sme sa donekonečna iba chceli brániť, útočník nakoniec vždy príde s niečím novým, na čo nebudeme môcť zareagovať, čo nás nepriamo posúva do štádia, kedy môže naša obrana a celkový boj už skončiť. Slovo sebaobrana nepokladám za aktuálne a významovo správne. V súčasnosti je vhodnejšie používať slovné spojenie "Aktívna obrana".

Čo si pod pojmom "Aktívna obrana" predstavujem? Do určitej miery tu budú zastúpené prvky sebaobrany, kedy sa nachádzame v šoku resp. v prvej fáze boja. Odtiaľto iba na základe tréningu, našej reakcie a schopnosti zareagovať na útok, musíme prejsť do protiútoku, inými slovami musíme zaútočiť na nášho oponenta. V tomto momente sa naše roly vymenia, čo v teoretickej rovine znamená, že prestávame byť v ohrození a sme na najlepšej ceste vyviaznuť z boja. Vyviaznuť chápme v rovine, že sme prežili. Či už so zraneniami alebo bez, to záleží aj na šťastí v danej situácii a od oponenta ako aj ďalších premenných.

Ako sa aktívne brániť pri napadnutí?

Väčšina ľudí si predstavuje sebaobranu ako set ťahov a hmatov, ktoré ihneď paralyzujú oponenta k zemi a ešte mu uštedríme aj morálnu príučku, nech to viac nikdy a na nikoho neopakuje. Vo filmoch to možno tak funguje, ale aj na to, aby boli tieto techniky funkčné, musia byť dodržané určité pravidlá a niekedy treba mať aj šťastie. Prečo ho spomínam? Lebo šťastie je súčasťou hry. Niekedy môžete byť najlepší na svete, ale to neznamená, že ste výnimkou. Vždy sa môže stať niečo nepredvídateľné, niekedy to býva vďaka faktoru podcenenia situácie či nebodaj precenenia svojich vlastných schopností.

Pokiaľ sa chcete naučiť brániť, musíte sa naučiť aj útočiť. Pokiaľ by sme to prirovnali napríklad k športu, pri futbale, ak sa vystriedame v roli obrancu, útočníka či brankára, vieme pochopiť funkcie každého člena ako aj jeho výhody či nevýhody. Od obrancu sa očakáva, že bude iba brániť, od brankára, že bude iba chytať strely a od útočníka, že bude iba útočiť. Nikde ale nie je napísané, že obranca nevie útočiť či brankár strieľať góly. Pokiaľ ale ostaneme celý život v jednej roli, nikdy nebudeme vedieť viac a nikdy nebudeme mať navrch. Prečo pri sebaobrane sa chceme iba brániť, keď technicky vzaté boj nie je možné vyhrať týmto štýlom? Na túto otázku si musí každý odpovedať sám.

Čo teda odporúčam?

Pokiaľ sa chceme seriózne zaoberať touto problematikou, musíme aj týmto štýlom pristupovať k samotným drillom a cvičeniu. Nie je zlé dostať pár úderov na tréningu, ale je nevhodné dostať ich vonku. Z tréningu sa stále môžeme zotaviť a poučiť. Z toho, čo sa môže stať vonku už nie. Základom je naučiť sa útočiť a brániť. Ak sa budeme baviť konkrétne, Box je dobrým začiatkom. Kondične a aj fyzicky vie človeka veľmi dobre pripraviť, no netreba ale skĺznuť do športovej roviny, kde sa spoliehame na rozhodcu a počítanie bodov na konci. Ak sa oboznámime s boxom, je fajn zistiť ako by tieto naše nové schopnosti fungovali proti zbraniam ako je nôž či tyč. Bolo by fajn zistiť ako by sme si viedli proti niekomu, kto vie používať nohy ako v kickboxe, či lakte a kolená v thai boxe. Od tohto momentu je to iba na vás, ako rozšírite svoju základňu.

Ako zistím, že dané techniky naozaj fungujú?

V skutočnosti tie najjednoduchšie techniky bývajú tými najpraktickejšími. Z časového pohľadu, nie je veľký priestor na aplikovanie zložitých techník či drillov. Ak niečo trvá dlho a náš sparing partner či oponent na nás musí čakať, zrejme to nebude funkčné. Ak budeme tiež všetko cvičiť pomaly, tiež nemusíme zistiť, čo je reálne. Pomaly totiž ide všetko, no v rýchlosti už nič nefunguje. Aj k takýmto záverom je možné prísť, treba sa len pýtať správne otázky. Odpovede prídu samé. Posledným faktom je, že takéto prevedenie techník nemusí vôbec vyzerať dobre, čo ľuďom, ktorí chcú vyzerať dobre, sa určite nebude páčiť.

We use cookies to personalize content and to analyze our traffic. Please decide if you are willing to accept cookies from our website.