Silat a jeho história

História

Vo svete bojových umení je môžné poznať Silat aj pod inou kombináciou názvov: Pentjak Silat, Pencak Silat, Penchak Silat, Puncak Silat, Kuntao Silat, Kuntau Silat alebo Kuntaw Silat. Vo všetkých prípadoch sa jedná o indonézske bojové umenie. Indonézia pozostáva z viac ako 1300 ostrovov, hovorí sa tu viac ako 360 jazykmi a populáciu tvorí približne 200 miliónov ľudí. Viac než 1800 rôznych štýlov sa našlo na ostrovoch. Každý systém je jedinečný v závislosti od geografickej polohy, typu oblasti či etnickej skupiny. Systém v džungli bude používať iné pozície než systém, ktorý bojuje na rovnej trávnatej pastvine. Bežný výskyt Silatu je možné nájsť v oblasti západnej Javy, Sumatry, južnej časti Filipín, Malajzie, Singapúra a Brunei.

Pencak je slovo pochádzajúce zo západnej časti Javy. V preklade vyjadruje krásu a pohyby v bojových umeniach. Slovo Silat znamená boj. V tejto kultúre neexistuje, aby sa použil iba Pencak alebo Silat jednotlivo. Tieto 2 slová sú vždy spájané spolu, nakoľko ani jedno nefunguje bez toho druhého.

Zbrane

Originálne sa tu nájde až vyše 200 rôznych zbraní. Medzi najviac využívané zbrane sa radia kris, golok, karambit, rencong, kujang, pisau a sarong/malong inými slovami dýka, mačeta, karambit, nôž či flexibilné zbrane. Je až neuveriteľné koľko rôznych štýlov a zbraní si tu našlo uplatnenie.

Pre koho je Silat určený?

Vo všeobecnosti existujú 3 formy, s ktorými je možné sa najčastejšie stretnúť:

  • Šport,
  • Jurus,
  • Tradičné umenie.

Každá z možností má svoje výhody aj nevýhody, ale všetko záleží od osobnosti, uhla pohľadu a individuality jedinca.

Športová časť je veľmi populárna, kde je možné pomocou bodového systému vyhrať jednotlivé súťaže a stať sa šampiónom. Čo by som rád zdôraznil je, že niektoré prvky a techniky sa museli vyňať na úkor športových pravidiel a bezpečnosti oponenta. V boji so zbraňami sa tu nesúťaží, všetko je zamerané iba na neozbrojený boj a bojuje sa iba proti jednému oponentovi.

Jurus zase predstavujú zostavy so zbraňami alebo bez. Tak ako aj v iných systémoch, Jurus sú veľmi pekné, oku lahodiace zostavy a niektoré prevedenia sú naozaj excelentné. Najväčší problém pri týchto zostavách býva fakt, že veľa cvičiacich nepozná pravý význam jednotlivých pozícií či techník, ktoré praktikujú opäť na súťažnej pôde alebo mimo nej.

Tradičné umenie sa zaoberá tým istým, čím športová sféra a Jurus, ale ostali tu aj zakomponované pôvodné techniky a drily, ktoré slúžia na rýchlu elimináciu oponentov so zachovaním pôvodnej artistickej stránky štýlu a hlavne efektivity. Samozrejme, že nechýba otužovanie (Conditioning) a príprava boja proti rôznym zbraniam či boj proti viacerým oponentom.

Je Silat vhodný pre ženy?

Silat je všeobecne vhodný pre menšie typy postáv. Ak sa pozrieme na pôvodných obyvateľov, priemerný typ postavy nie je vyšší než 160 cm. V porovnaní s mužmi je jasné, že ženy nedisponujú takou silou ako muži, ale v zásade ju ani nepotrebujú. Pokiaľ budú klásť dôraz na prevedenie techník z celého tela a nie parciálnej svalovej partie, dostávajú sa na potrebnú efektivitu systému, kde môžu konkurovať mužom. Základným prvkom v Silate sú pozície. Niektoré sú veľmi podobné tým v jóge. Po určitom čase je možné dynamicky kombinovať tieto pozície zo zeme alebo aj hore na nohách, kde je možné útočiť či brániť sa. Ženy by sa určite nemali báť Silatu, ale naopak my muži by sme ich nemali podceňovať.

Ako sa vyučuje Silat u nás?

Preferujeme a učíme tradičnú formu, kde veľký čas trávime cvičením pozícií, otužovaním tela ako aj nastavením mysle. Tento "Conditioning" je pre nás, ľudí v žijúcich v Európe, viac než nutný, nakoľko naša stavba tela a zvyky nie sú také isté ako u ľudí žijúcich v Indonézii. Bez flexibility v kĺboch či vytrvalosti v určitých pozíciách by nebolo ani možné niekedy dokončiť niektoré techniky či prevedenia, ktoré by mohli nastať v realite. Preto, aby bolo možné ťažiť z informácií uložených v svalovej pamäti, dávame si načas a kladieme veľký dôraz na dobrý základ, bez ktorého by to proste nešlo. Platí u nás pravidlo, že čím viac sa potíte na tréningu, tým menej krvácate v boji.

We use cookies to personalize content and to analyze our traffic. Please decide if you are willing to accept cookies from our website.